Galvanize Ürünler

Galvanize yassı çelikler, soğuk haddelenmiş metalin sıcak daldırma prosesiyle her iki yüzeyinin de çinko tabakası ile kaplanmasıyla üretilirler. Çelik yüzeyinde çinko kaplamanın oluşturulmasından sonra, indüksiyon ile ısıtma sonucunda ara yüzeydeki kaplamanın çinko-demir alaşım tabakasına dönüştürülmesi ile galvanile yassı çelikler üretilir.

Galvanize/galvanile çelikler kromatlama ve/veya yağlama ile pasive edilerek, yüzeyde oluşturulan çinko kaplamanın korunumu sağlanmaktadır.

Galvanizlenmiş malzemelerin yüzey kaliteleri, uluslararası standartlar baz alınarak A, B ve C (en iyi) yüzey olmak üzere, üç farklı yüzey kalitesinde üretilmektedir.

Avantajları;

  • Korozyon direnci:

Kaplamadaki çinkonun doğasında bulunan metali korozif elementlere karşı bariyer kurarak koruması nedeniyle, mükemmel bir korozyon direnci sağlamaktadır. En iyi kullanım ömrü kaplamanın kalınlığına ve ortamın şiddetine (nemli, tuzlu v.b.) bağlıdır.

  • Mükemmel yüzey görünümü:

C yüzey kalitesi görünür yüzey uygulamalarında sorunsuz olarak kullanılmaktadır.

  • Şekillendirilebilirlik:

Galvanizli çelikler ekstra derin çekilebilirlik ve bükme istenen parça üretimlerinde rahatlıkla kullanılır

  • Boyanabilirlik: 

Doğru ön işlemlerin (yüzey işlemleri, yağ alma v.b.) yapılması akabinde boyanabilir haldedir.

  • Kaynaklanabilirlik: 

Birçok bilinen kaynak prosesleri ile kaynaklanabilir. Galvanil ürünler galvanizli ürünlere göre daha geliştirilmiş punta kaynaklanabilirliğine sahiptir.